vineri, 20 mai 2022
Inițiativa pentru o Justiție Curată
  • Acasă
  • Despre Coaliție
    • Parteneriat
    • Misiune / Viziune
  • Știri
  • Alerte
  • Jurnalisti in Serviciul Public
  • Investigații
  • Orașul Uitat
No Result
View All Result
  • Acasă
  • Despre Coaliție
    • Parteneriat
    • Misiune / Viziune
  • Știri
  • Alerte
  • Jurnalisti in Serviciul Public
  • Investigații
  • Orașul Uitat
No Result
View All Result
Inițiativa pentru o Justiție Curată
No Result
View All Result

Focșaniul colcăie de insecte, banii publici se duc pe paranghelii

byIJC
6 ani ago
ininvestigatii
2 min read
389 16
În timp ce Focșaniul colcăie de țânțari, muște și alte insecte agasante și transmițătoare de boli, noua administrație a orașului a găsit de cuviință să aloce 150 de mii de euro pe Zilele Municipiului Focșani. Solicitarea a venit de la Teatru Municipal, însă calculul nu se știe cine l-a făcut, astfel încât s-a ajuns la această sumă.

Nota de fundamentare prin care s-au solicitat sume publice pentru organizarea parangheliei denumite „Zilele Focșaniului” – 5-10 iulie 2016 cuprinde o adevărată pledoarie a directorului Teatrului contra „subculturii” și „antimanelizării”.

Nota Teatru2

Consilierii PNL au votat împotriva alocării acestei sume, însă în noul legislativ constituit PSD deține majoritatea, deci proiectul a trecut.

S-au dat bani, dar nu se știe pe ce

„Eu aș vrea să-l rog pe domnul director de la Teatru, pe domnul Sorin Francu care beneficiază de o sumă considerabilă pentru Zilele Focșaniului să consemneze pentru consiliu ce invitați o să avem și ce are de gând cu programul”, a întrebat, în plen, consilierul PNL, Nicu Tănase.

Directorul Teatrului Municipal i-a transmis că până la momentul în care suma de bani nu va fi aprobată nu se poate stabili cu exactitate programul manifestărilor.

„Domnule consilier, având în vedere că nu s-au aprobat sumele pentru această manifestare, este prematur să vă pot da un program. Abia după ce voi avea suma în cont voi putea să demarez negocieri și discuții să pot aduce la Focșani, în acest sfârșit de săptămână”, a replicat directorul Teatrului Municipal, Sorin Francu.

buget paranghelii

„Bănuiesc că există o notă de fundamentare pe baza căreia s-au cerut acești bani. Domnul director a cerut banii pe o anumită bază. Eu acum vă spun sincer, sunt îngrijorat de cum o să cheltuiască banii dacă dânsul încă nu știe”, a mai declarat consilierul liberal.

Tags: Sebastian Oancea
Share9Tweet6
Previous Post

Avocata lui Victor Ponta, Loredana Radu, a fost radiată din Baroul București

Next Post

Povestea prim-procurorului acuzat că a primit șpagă 10 tone de motorină și benzină

Related Posts

Facturi duble la firma care se pregătește să ia miliardul pentru gunoiale din Sectorul 2

2 ani ago

Consilierii locali care au refuzat ca orașul Constanța să fie parte în dosarul lui Mazăre: lista rușinii

3 ani ago

Cazul de trafic de copii din Țăndărei, nerezolvat de justiția română nici după 8 ani

4 ani ago

Clanul Bashar al-Assad – stăpân în baza militară a armatei române

4 ani ago

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Cele mai citite

  • București: 100 de ani de tradiție aruncați la gunoi. Fosta Fabrică de bere Rahova, între ruină și pericol public

    246 shares
    Share 98 Tweet 62
  • Valea Călugarească: Conacul Matac şi biserica Sfântul Nicolae – Schiau, două clădiri vechi de peste 100 de ani, abandonate de proprietari

    308 shares
    Share 135 Tweet 72
  • La Universitatea ”Petre Andrei”, din Iași, cu 18.900 lei faci 3 ani de facultate într-unul singur

    197 shares
    Share 79 Tweet 49
  • Parlamentar veteran cu convingător slogan: „Dacă poporul nu ne vrea pe noi, să îi voteze pe bulgari” – Mihăiță Calimente

    32 shares
    Share 13 Tweet 8
  • Constanța: Palatul Reginei Maria, vândut la preț de apartament de lux. DNA cere anularea vanzarii

    1079 shares
    Share 735 Tweet 144
  • Acasă
  • Despre Coaliția Inițiativa pentru o Justiție Curată
  • Rapoarte
  • Senatorii României
  • text homepage 9
© 2019 justitiecurata.ro - susținut de Freedom House România și PressHub.
No Result
View All Result
  • Acasă
  • Despre Coaliție
    • Parteneriat
    • Misiune / Viziune
  • Știri
  • Alerte
  • Jurnalisti in Serviciul Public
  • Investigații
  • Orașul Uitat

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In